ÇAPA TRAKTÖRLERİ İÇİN TORK VE ÇEKİ KUVVETİ ÖLÇÜM DÜZENEĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Bahattin Akdemir

Özet


Türk tarımında yaygın olarak kullanılan standart traktörler için kuvvet ve torkun ölçümü için çeşitli düzenekler bulunmasına karşılık tek akslı traktörler için araştırma ve geliştirme amaçlı test düzeneklerinin eksikliği vardır. Bu araştırmanın amacı; tek akslı bahçe traktörünün farklı ekipmanlarla çalışma koşullarında tork ve çeki kuvvetinin ölçülebilmesi amacıyla bir ölçüm düzeneğinin geliştirilmesidir. Torkmetre ve çeki kuvveti ölçmeye yarayan yük hücresinin traktöre takılabilmesi ve ölçüm yapılabilmesi için bir ölçme sistemi tasarlanmıştır. Geliştirilen ölçme sistemi farklı alet ve makinalarla çalıştırılarak bahçe denemelerinde test edilmiştir.

Denemelerin yapıldığı bahçe % 26.16 kil, % 24 silt, % 49.84 kum içeren kumlu killi-tın bir toprak yapısına sahip olup nem içeriği ise % 4.2’dir. Ölçümler sırasında ekipman olarak tek kulaklı bahçe pulluğu, ark pulluğu, toprak frezesi ve tarım arabası kullanılmıştır.

Denemeler 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Yapılan denemeler incelendiğinde; tek kulaklı bahçe pulluğunda minimum değerin 231.90 N, maksimum değerin 1350.75 N, ark pulluğunda minimum 373.77 N, maksimum 961.36 N, tarım arabasında minimum 81.00 N, maksimum 615.13 N çeki kuvveti değerleri olduğu ve toprak frezesinde ise okunan minimum tork değerinin 60 Nm, maksimum 100 Nm olduğu gözlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Çapa traktörü, bahçe mekanizasyonu, tork, çeki kuvveti


##submission.citations##Tam Metin: PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.